Granulaty na bazie polichlorku winylu (PVC) są niezwykle uniwersalnym, a jednocześnie stosunkowo tanim rodzajem materiału. Ze względu na liczne zalety i możliwości wykorzystania, odgrywają kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu. Dzisiaj bez tego tworzywa, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie znacznej części gałęzi gospodarki.
W artykule tym przyjrzymy się im bliżej, wyjaśnimy jak produkowane są granulaty PVC oraz przybliżymy Państwu różnorodność ich zastosowania.
Produkcja granulatów PVC
Proces produkcji granulatów PVC jest stosunkowo zaawansowany i dość skomplikowany. Monomer PVC w postaci chlorku winylu (VC) otrzymuje się obecnie głównie w wyniku oksychlorowania etylenu. Następnie w wyniku reakcji polimeryzacji (emulsyjna (E), suspensyjna (S)
lub w masie (M)) chlorku winylu otrzymuje się homopolimer PVC (surowy PVC) lub opcjonalnie kopolimer PVC. Historycznie najstarsza jest polimeryzacja emulsyjna, natomiast znaczącą większość rocznej, światowej produkcji PVC realizuje się w procesie polimeryzacji suspensyjnej (PVC-S). Polimer suspensyjny (PVC-S) jest bardzo czysty chemicznie, lecz nie jest przetwarzany w postaci wyjściowej
(surowej).
Dopiero zmieszany z dodatkami, takimi jak: stabilizatory, plastyfikatory, modyfikatory udarności, napełniacze, pigmenty i inne, wykorzystując rozmaite techniki przetwórcze, przetwarza się na granulaty PVC. Mniejsza lub większa zawartość plastyfikatorów w mieszance decyduje o tym, czy produkuje się granulaty twarde, czy plastyfikowane (miękkie). Wszystkie te procesy jednostkowe
mają za zadanie poprawę właściwości przetwórczych surowego PVC i nadanie pożądanych cech wyrobom finalnym, zgodnych z oczekiwaniami klientów.
Zastosowania granulatów PVC
Wszystkie granulaty PVC znalazły szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jednym z najważniejszych zastosowań jest produkcja rurek PVC, które są szeroko stosowane w przemyśle budowlanym do prowadzenia płynów i gazów czy też w instalacjach wentylacyjnych. Rurki PVC są trwałe, odporne na korozję i łatwe do instalacji, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem w wielu projektach budowlanych.
Węże PVC również cieszą się popularnością w różnych dziedzinach, w tym w przemyśle spożywczym, medycznym, ogrodniczym lub rolnictwie. Są elastyczne, odporne na działanie chemikaliów i łatwe w konserwacji.
Uszczelki PVC są niezbędne w wielu zastosowaniach, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i budowlanej, gdzie zapewniają szczelność i ochronę przed wodą i innymi czynnikami atmosferycznymi.
Granulaty PVC to także świetny surowiec do produkcji profili meblowych. Dzięki dużej wytrzymałości, odporności na działanie czynników zewnętrznych oraz łatwością obróbki są niezbędnym elementem wielu konstrukcji meblowych, takich jak szafki, półki czy biurka. Wykorzystuje się je również do wykończenia frontów mebli, nadając im estetyczny wygląd. Granulaty PVC znalazły również zastosowanie w przemyśle chemicznym i lekkim. Przeznaczone są głównie do produkcji spienionych spodów obuwia od plażowego, aż po narciarskie, włączając w to obuwie odporne na działanie olejów i chemikaliów. Granulaty PVC to także przemysł elektroniczny, gdzie m.in. stosowany jest w produkcji izolacji przewodów i kabli, jako powłoka do kabli światłowodowych, maskownic kabli czy taśm montażowych.
Zalety granulatów PVC
Granulaty PVC mają wiele zalet, które przyczyniają się do ich popularności. Wyroby na bazie granulatów PVC są odporne na korozję, nie gniją, nie rdzewieją i nie wymagają konserwacji. Ponadto są trwałe i mają długą żywotność, co w połączeniu z niską ceną czyni je niemal bezkonkurencyjnymi na rynku tworzyw. Granulaty PVC są stosunkowo łatwe do obróbki, co daje projektantom i producentom wyrobów z PVC dużą swobodę w tworzeniu różnych produktów. Granulaty PVC to wszechstronny materiał o szerokim spektrum zastosowań i wielu zaletach.
Bez względu na to, czy jesteś producentem rurek, węży, uszczelek czy innych wyrobów, granulaty PVC to jest to czego potrzebujesz.
Laboratorium KJ firmy Polimer
Firma Polimer www.polimer.home.pl to nie tylko kolejny producent granulatów PVC, to także firma, która zawsze stawia na jakość i dostosowuje swoje produkty do indywidualnych potrzeb klienta.
Inspektorzy kontroli jakości, zatrudnieni w naszym laboratorium, sprawdzają czy wytwarzany produkt spełnia wszystkie normy jakości, standardy firmowe lub branżowe i niezbędne kryteria na każdym etapie produkcji. Podejmują decyzje o jego przekazaniu do kolejnego etapu łańcucha dostaw. Dzięki skrupulatnym kontrolom firma może zagwarantować, że jej produkty zachowają swoje właściwości i trwałość przez długi okres czasu, niezależnie od warunków, w których są używane. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dzięki współpracy z licznymi, krajowymi jednostkami B+R możemy wyznaczać dodatkowe właściwości naszych tworzyw wg. indywidualnego planu badawczego, zgodnie z życzeniem klienta.
Co więcej, firma POLIMER z Lublińca oferuje klientom możliwość tworzenia własnych receptur mieszanek do produkcji granulatów PVC, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami, dopasowanymi do konkretnych zastosowań dla wyrobów finalnych.
Nasze zorientowanie na potrzeby klienta – to jest to co wyróżnia nas na rynku.
Jeżeli szukasz partnera, który dostarczy Ci najwyższej jakości Granulaty PVC, których skład może być dobrany indywidualnie do Twoich potrzeb, zapraszamy do współpracy z firmą Polimer Sp. z o.o. z Lublińca. Nasze blisko 50-cio letnie doświadczenie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz wysokie standardy produkcji zapewnią Ci satysfakcję i zadowolenie z naszych produktów. Skontaktuj się z nami już dziś.